Úspěchy brněnské kosmonautiky přiblíží akce Brno Space Days

Koho by napadlo, že se v brněnských Medlánkách montují konstrukce pro rakety Vega, že díly precizně vyrobené v Maloměřicích poletí na Mars anebo že na Vídeňské ulici analyzují teplotní namáhání komponent extrémně velkého dalekohledu o průměru objektivu 40 metrů? Nelze popřít, že Brno je centrem českého kosmického průmyslu.

Od čtvrtka 8. dubna do pondělí 12. dubna bude město Brno opět žít vesmírem. Již tradičně se totiž koná akce Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky. Letošní ročník se mj. věnuje připomínce výročí obletu planety země kosmonautem Jurijem Gagarinem, ke kterému došlo ve středu 12. dubna 1961.

Během akce lze navštívit na náměstí Svobody výstavu „Člověk ve vesmíru“. Všechny ostatní pořady se uskuteční online. Ve spolupráci se známým portálem Kosmonautix bude8. dubna Dušan Majer přednášet o novinkách z kosmonautiky. V pátek se Lukáš Hejlík v LiStOVáNí bude tematicky věnovat knize Stopařův průvodce po Galaxii. V neděli 11. dubna od 20:00 bude možné sledovat slavnostní premiéru pořadu Gagarin.

Program vyvrcholí v pondělí 12. dubna, kdy Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně představí „Jak to bylo před 60 roky“. Na jeho přednášku posléze naváže program Českého rozhlasu Brno s pořadem „Už 60 let ve vesmíru“, a to s velmi výjimečnými hosty.

Aktuální program naleznete na webu: https://www.hvezdarna.cz/novinky/gagarin-60/.