Zpráva o stavu města 2018

Loni v dubnu Brno vydalo publikaci Zpráva o stavu města 2017, která pomocí infografik popisuje základní statistické ukazatele města.

Také letos připravilo město Brno novou zprávu o stavu města za letošní rok, kterou představilo 23. dubna 2018 odpoledne v rámci programu výročního setkání brněnského Městského ekosystému.

Loni v dubnu Brno vydalo publikaci Zpráva o stavu města 2017, která pomocí infografik popisuje základní statistické ukazatele města. Také letos připravilo město Brno novou zprávu o stavu města za letošní rok, kterou představilo 23. dubna 2018 odpoledne v rámci programu výročního setkání brněnského Městského ekosystému.

“Jsem rád, že se loni zpráva o stavu města líbila a zaujala veřejnost. Data a fakta o městě jsme prezentovali jednoduchou a srozumitelnou grafickou formou, což čtenáři ocenili. To je naším cílem i letos. Rádi bychom, aby si Brňané novou zprávu pročetli a o svém městě se tak dozvěděli několik nových a zajímavých údajů, například že se v Brně narodilo nejvíce dětí za posledních 30 let,“ uvedl náměstek primátora Jaroslav Kacer.

Oproti minulému roku je Zpráva o stavu města 2018 členěna do více částí, a to podle struktury strategie #brno2050. Oblasti Zdrojů a Správy byly zachovány, Kvalita života byla pro velký rozsah rozčleněna do tří částí.

Nově přibyly části Prosperita (ekonomické údaje, trh práce), Služby (zdravotnictví, kultura, kriminalita) a Prostředí (životní prostředí, kvalita života). Pro získání čísel a statistik jsme použili jak tradiční zdroje (Český statistický úřad, Ministerstvo práce a sociálních věcí), tak i ty netradiční (mobilní operátoři, AIRBNB, Sreality a mnoho dalších).

 

Jaká data a informace například obsahuje zpráva 2018?

V Brně se narodilo nejvíce dětí za posledních cca 30 let. Více dětí se narodilo naposledy v roce 1985, kdy v Brně přišlo na svět 4 657 dětí. V roce 2017 to bylo 4 634 dětí.

Podle analýzy dat mobilního operátora bylo zjištěno, že městem v pracovní den „krouží“ až 30 000 lidí. Tito lidé se zde pohybují až 8 hodin bez toho, aby někde zastavili déle než půl hodiny. Jedná se zejména o řidiče, rozvážkové a doručovací služby nebo služební auta.

Vysokoškolských studentů v Brně ubývá, podle posledních čísel jich zde studuje kolem 65 tisíc.

Dokončilo se nejvíce bytů od roku 2007. Celkem se loni postavilo 1 889 bytů.Dynamicky narůstá i cena bydlení. Týká se to jak prodeje bytů, tak jejich pronájmů. Průměrná cena pronájmu vzrostla oproti roku 2016 téměř o dva tisíce na 12 818 Kč.

Počet bytů ke krátkodobému pronájmu přes službu AirBnB prudce roste. V roce 2017 to bylo 1 066 bytů.

Rychlost reakce hasičů se zvyšuje každým rokem. Nyní se průměrně pohybuje pod 7 minut.

Více jak dvě třetiny obyvatel města jsou podle reprezentativního průzkumu spokojeny se svým zaměstnáním.

Od roku 2013 neustále klesá počet trestných činů – v roce 2017 jich bylo evidováno v Brně 10 391.

Až 355 mil. cest se uskuteční prostřednictvím MHD. Jedna šalina za rok průměrně ujede 46 tisíc km a jeden autobus až 60 tisíc km. Sedm z deseti obyvatel města je s veřejnou dopravou spokojeno.

Naopak s parkováním je spokojeno pouze 18 % obyvatel Brna.