Změna světelných prvků v centru města. Výstava v Urban centru představí výsledky soutěže na nové girlandy

Girlandy, světelné prvky v centru města, již k Brnu neodmyslitelně patří a každý večer ozařují ulice historického jádra. Jejich nevyhovující technický stav ovšem vyžaduje renovaci. Z toho důvodu uspořádalo město soutěž na nové girlandy. Veškeré soutěžní návrhy včetně toho vítězného budou k vidění na výstavě, která se po dobu téměř dvou měsíců uskuteční v Urban centru na Staré radnici. Expozice začíná již31. března. 

Současné girlandy slouží svému účelu bezmála 70 let a původně byly spojeny s pořádáním brněnských veletrhů a výstav. Během opakujících se oprav nicméně mnohokrát ztratily svůj specifický charakter. Otevřená soutěž vyhlášená na konci roku 2021 tak měla za cíl nahradit stávající prvky v ulicích Masarykova, Česká, Středova, Běhounská a Kobližná. Na začátku března letošního roku vyhlásila Rada města Brna celkové výsledky. 

Jednotlivé návrhy měly především přispět k vizuální kultivaci brněnských ulic a šířit značku města. Z původních deseti námětů postoupily čtyři nejlepší do dalšího kola. V něm nakonec uspěl projekt od společnosti VISUALOVE. Vítězný návrh 36 uličních girland odkazuje na vizuál města a dokáže s ním variabilně pracovat. V centru Brna by se nové světelné prvky mohly objevit na konci letošního roku. 

Výstava s názvem “Brněnské neony”, která začne 31. března v Urban centru, představí nejen vítěznou variantu, ale též další návrhy účastnící se soutěže. Výstavu v prostorách brněnské Staré radnice může veřejnost navštívit až do 20. května. Urban centrum otevírá své brány pro návštěvníky z ulice Mečová vždy od pondělí do pátku, přičemž vstup je zdarma. 

Organizaci soutěže na podobu girland zajišťovala kancelář CCEA MOBA ve spolupráci s Kanceláří marketingu a cestovního ruchu Magistrátu města Brna a Technickými sítěmi Brno.

Vítězný návrh nových brněnských girland od společnosti VISUALOVE s. r. o.