Brněnské herní firmy na festivalu v Belgii

Festival Meet & Build se v belgickém Charleroi již pátým rokem zaměřuje na témata spjatá s videoherním odvětvím. Letos se festival zaměřil na české videohry s výraznou účastí českých, resp. brněnských subjektů, jejichž účast na festivalu aktivně podpořil Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna.

Koncem listopadu se tak město Brno spolupodílelo na mezinárodním festivalu, který je v Belgii jedinečným místem k poslechu rozhovorů světových odborníků, sdílení know-how a sdružování belgického herního (a dalšího kreativního) průmyslu.

Šest českých studií, které dosahují světového ohlasu, na něm předvedlo svou práci sahající od artové produkce přes edukativní hry až po virtuální realitu. Nejen podle organizátorů je český herní průmysl vzhledem k velikosti země nebývale úspěšný. Konference zahrnovala celkem 20 přednášek o všech aspektech výroby videoher, od prototypu k financování, marketingu čí komunitního managementu. Svůj příběh představili tvůrci ze studií Hangar 13, Amanita Design, Beat Games nebo Bohemia Interactive.
Festival zahájil velvyslanec ČR v Belgii pan Pavel Klucký a na 4 podiích se sešlo více než 30 řečníků z České republiky, Švédska, Finska, Velké Británie, Belgie, Francie nebo Polska, kteří sdíleli své zkušenosti a příklady z praxe.

Česká delegace ještě před začátkem samotného festivalu zavítala do Evropského parlamentu, kde byl připraven program, který byl spolupořádán europoslankyní Martinou Dlabajovou v rámci její agendy podpory kreativních odvětví. Workshop byl zaměřen na evropskou legislativu k této problematice, copyright a Creative Europe Media. Vystoupili zde odborníci na danou problematiku z Evropské komise i z Evropského parlamentu.

Tzv. Demo room na festivalu Meet & Build připravili zástupci GameDev Area, což je nezávislá iniciativa na podporu vývojářů her v Jihomoravském kraji, a je také hlavní organizátor mezinárodní herní konference GameAccess, jejíž další ročník se v Brně chystá na polovinu května 2020, https://game-access.com/conference/.
Stovky návštěvníků akce si také mohly vyzkoušet například procházku vizuálně vytříbeným světem Chuchla od studia Amanita Design, rytmickou práci se světelným mečem ve virtuální realitě Beat Saber od tvůrců z Beat Games či se seznámit s realitou protektorátního Československa ve hře Svoboda 194. Ta vznikla na Univerzitě Karlově i ve spolupráci s brněnskými filmaři ze studia Gnomon, jako pokračování úspěšného Atentátu.

Celá akce vznikla ve spolupráci Českého centra Brusel (ředitelka Jitka Pánek Jurková), Velvyslanectví České republiky při Belgickém království, města Brna, Zastoupení JMK v Bruselu, JIC a GameDev Area. Odkaz: https://www.meet-build.be/
Akce sklidila významný mediální ohlas v ČR i v Belgii. Reportáž o akci na ČT24:

Sledujte nás na FB platformě: Kreativní Brno