Elektronová mikroskopie opět přiblíží svět kolem nás

Věděli jste, že elektronový mikroskop dokáže zvětšit předměty až milionkrát, že se jich v Brně ročně vyrobí 1100 kusů, což je více než třetina celosvětové produkce, a 93 % z nich se vyváží? Nebo že jeho průměrná cena je 20 milionů korun?

Přiblížit obor elektronové mikroskopie veřejnosti mají za cíl Dny elektronové mikroskopie (DEM). Letošní ročník se uskuteční v termínu 14.–18. dubna převážně online. Navzdory aktuální epidemické situaci budou mít ale lidé možnost některé aktivity si vyzkoušet na místě. Na náměstí Svobody vyroste obří nafukovací nanostruktura s úchvatnými snímky z elektronových mikroskopů. Po celou dobu konání DEM budou z hodinového stroje na náměstí vypadávat skleněné kuličky, které symbolizují elektrony. Organizátoři si také připravili interaktivní trasu Po stopách historie elektronové mikroskopie v Brně, díky které zájemci zkombinují procházku, poznání a také si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Většina programu se uskuteční v online prostředí. Pro děti i rodiče jsou připraveny pokusy a hravá videa vysvětlující fungování elektronového mikroskopu. Chybět nebudou ani virtuální prohlídky či přednášky. V letošním ročníku DEM si také připomínáme 70 let od sestavení prvního československého elektronového mikroskopu. I to se stalo v Brně. V roce 1951 se o to zasloužil tým profesora Aleše Bláhy tvořený studenty Arminem Delongem, Vladimírem Drahošem, Ladislavem Zobačem a konstruktérem Janem Speciálným.