Brána zahrady věčnosti.

Brána zahrady věčnosti. Navštivte výstavu návrhů urbanisticko-architektonické soutěže na hlavní vstup Ústředního hřbitova
15. 12. 2021 – 28. 1. 2022

Srdečně vás zveme do Urban centra na výstavu soutěžních návrhů podoby hlavního vstupu Ústředního hřbitova v Brně, kterou organizuje Kancelář architekta města Brna. Výstava zůstane pro veřejnost otevřena až do konce ledna příštího roku.

Účastníci soutěže měli za úkol navrhnout novou podobu hlavního vstupu hřbitova včetně přilehlých veřejných prostranství. Zároveň se po architektech vyžadovalo, aby představili rekonstrukci jedné ze správních budov na administrativní zázemí, podobu obchodních ploch pro květinářství a kamenictví a jejich umístění a podobu provozních budov podél ohradní zdi. Navrhované zásahy měly být v souladu se stávajícími historickými budovami, urbanistickou koncepcí hřbitova a s ní spojenými vegetačními úpravami.

Odevzdaná soutěžní řešení přinesla nové pohledy na kvalitu prostoru hlavního vstupu do areálu i celé východní části Ústředního hřbitova. Vítězný návrh ateliéru Refuel respektuje historickou kompozici hřbitova od Aloise Prastorfera a v původní podobě ponechává také obřadní síň Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška.

Zároveň autoři návrhu tyto budovy citlivě doplňují o nový vstupní objekt zapuštěný do země, kterým se otevírá pohled na kompozici historického vstupu s obřadní síní a který před smuteční budovou vymezuje klidnou piazzettu nad uličním prostorem. Také použité materiály odkazují na architektonický výraz obřadní síně – dominanty vstupního prostoru.

URBAN CENTRUM BRNO
Stará radnice, Mečová 5, Brno
otevřeno po – pá 10.00 – 18.00
vstup zdarma
urbancentrum.brno.cz